رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان ‌شرقی اظهار کرد: تحقیقات یکی از مطمئن ترین ابزارها برای دستیابی به اهداف بخش کشاورزی و خودکفایی است.

حسین لطفعلی زاده در گفت‌وگو با ایسنا،افزود: تحقیقات همواره راهبردی مناسب برای افزایش تولید و عرضه محصولات کشاورزی و در نتیجه، رفع شکاف عرضه و تقاضا بوده است.

وی با اشاره به لزوم بهره‌گیری از دستاوردهای تحقیقاتی برای افزایش راندمان تولید تشریح کرد: برای رسیدن به توسعه پایدار و افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی باید از ظرفیت و دستاوردهای تحقیقاتی بهره گرفت.

لطفعلی‌زاده ادامه داد: به منظور افزایش میزان تولیدات کشاورزی باید شاهد ورود علوم دانشگاهی به این عرصه باشیم، زیرا در غیر این صورت نمی توان میزان تولید و بهبود محصولات کشاورزی را ارتقا بخشید.

وی افزود: با وجود تحقیقات به روز محصولاتی مختلف باغی، زراعی، سبزی و صیفی مانند گوجه فرنگی، هندوانه و… فقط در یک فصل در بازار محصولات کشاورزی نبوده و قادر به استفاده از آنها در همه فصول از سال نیز شده ایم که این امر را وام دار تحقیقات کشاورزی است و در واقع افزایش راندمان محصولات کشاورزی همگی در سایه تحقیقات محقق شده است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌‌شرقی یادآور شد: با بررسی روند فعالیت هایی که در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته انجام شده است راندمان تولید محصولات کشاورزی چشمگیر نبوده و پایین بوده است.

وی با اشاره به لزوم بهره گیری از تحقیقات در تولید محصول ادامه داد: باید از یافته و علوم محققان در عرصه تولیدات کشاورزی استفاده شود و نباید بدون توجه به علوم جدید اقدام به تولید محصول کنیم.

لطفعلی زاده عنوان کرد: به طور کلی تمامی یافته ها در زمینه کودها و سموم نیز با فعالیت محققان در مزارع و باغات به بهره برداران معرفی می شود.

وی از ضرورت افزایش بودجه تحقیقات کشاورزی گفت و افزود: افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی از طریق تحقیقات امکان‌پذیر است که به همین دلیل افزایش بودجه تحقیقات کشاورزی نیز همانند سایر بخش های تحقیقاتی ضروری به نظر می رسد که این مسئله در فرمایشات اخیر مقام معضم رهبری نیز به خوبی قابل مشاهده است. جایی که تحقق حداقل دو درصدی بودجه بخش پژوهش از بودجه واحدهای اجرا در آن مورد تاکید قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌ شرقی یادآور شد: مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی نیز براساس وظایف قانونی خود طی نیم قرن فعالیت علمی و تحقیقاتی در استان قدم های بزرگی در این زمینه برداشته و ارقام و گونه های جدید زیادی به جامعه کشاورزی معرفی نموده است که هر کدام سازگاری های خاص خود را با شرایط اکولوژیک استان دارند.

لطفعلی زاده از راهبر بودن تحقیقات به عنوان پرچم‌دار و راهبر بخش کشاورزی در دنیا گفت و تاکید کرد: تمامی ارقام جدید محصولات زراعی و باغی به واسطه تحقیقات در اختیار جامعه کشاورزان قرار می گیرد و از اینرو است که تحقیقات پرچم‌دار و راهبر بخش کشاورزی در دنیاست ولی این امر در جوامع کمتر توسعه یافته جانیفتاده است.