یگان‌هایی از تیپ گولانی ارتش صهیونیستی به مواضع تروریست‌های «شهدای یرموک» (هم‌پیمان با داعش) در جنوب شرق بلندی‌های جولان حمله کردند. در این حمله یک خودروی تروریست‌ها منهدم و ۴ تروریست به هلاکت رسیدند. حال باید دید که چرا ارتش اسرائیل این خودزنی آشکار را انجام داده و به نیروهای خودی حمله کرده است.

وحشی‌تر از وحشی‌های گولانی

گولانی نامی بزرگ برای ساکنان اسرائیل است این نام نشانگر زبده‌ترین جنگجویان ارتش اسرائیل است. یکی از تیپ‌های کوماندویی معروف اسرائیل که این رژیم تبلیغ بسیاری روی آن انجام می‌دهد؛ تیپ معروف گولانی است که به ادعای مقامات اسرائیلی، هر نظامی عضو این تیپ برابر با ۱۳ نظامی معمولی توان دارد.

تیپ گولانی؛ وحشی‌ترین نیروهای ارتش اسرائیل در راه کمک به داعش + تصاویر

تصویر بسیار مبهم و پیچیده‌‌ای از تیپ گولانی نه تنها در خارج از ارتش رژیم غاصب صهیونیستی؛ بلکه در داخل آن وجود دارد. در میان نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی معروف است که این تیپ با مشکلاتی همچون بی‌انضباطی و توبیخ افراد خود مواجه نیست. کسانی‌ که به این تیپ ملحق می‌شوند، آموزش‌‌های خود را با تیراندازی و هدف‌گیری دقیق آغاز می‌‌کنند و کار خود را با آموزش انواع شکنجه‌ها و آزار و خشونت‌ها به پایان می‌رسانند.

هر بار که ارتش رژیم صهیونیستی در برابر ماموریت نظامی سخت و حساسی قرار می‌‌گیرد که نیازمند سماجت، سرسختی و جنگندگی یا به عبارت بهتر سنگ‌دلی است، به سراغ تیپ گولانی می‌روند.

فرماندهان سابق تیپ گولانی، این تیپ را به سگ روت ویلر تشبیه می‌کنند که در روزهای عادی باید آن را به زنجیر بست، اما در شکار بهترین سگ در کنار تو خواهد بود.

تیپ گولانی؛ وحشی‌ترین نیروهای ارتش اسرائیل در راه کمک به داعش + تصاویر

به همین دلیل باید گفت که تیپ گولانی از جمله تیپ‌های ارتش رژیم صهیونیستی است که در تمام جنگ‌های این رژیم و اغلب حملات و تجاوزهای گسترده آن در تمام مناطق سرزمین‌های اشغالی و بیرون آن حضور و مشارکت داشته و یکی ازشعارهای آن، این است که باید ماموریت محوله را به انجام رساند.

تشکیل تیپ گولانی

تیپ گولانی چند ماه پیش از اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی در فوریه ۱۹۴۸ تشکیل شد و همان طور که گفته شد، در جنگ‌های بسیاری مشارکت داشته است، از جمله جنگ ۱۹۴۸ ، جنگ علیه ارتش‌ های اردن، سوریه، لبنان و حتی عراق. هم چنین جنگ ۱۹۶۷، جنگ اکتبر ۱۹۷۳، جنگ اول و دوم لبنان و حتی دو انتفاضه فلسطین در سرزمین‌ های اشغالی.

تیپ گولانی؛ وحشی‌ترین نیروهای ارتش اسرائیل در راه کمک به داعش + تصاویر

معروف‌ترین عملیات‌هایی که تیپ گولانی آن را به اجرا گذاشته است، عملیات موسوم به «عملیات نوکییو» در سال ۱۹۶۲ است که طی آن این تیپ حملاتی را علیه پایگاه‌های سوری در کرانه شرقی دریاچه طبریه انجام داد، هم‌چنین اشغال کوه «الشیخ» در سال ۱۹۶۷ و واداشتن ارتش سوریه به عقب نشینی از آن، تسلط بر رام‌الله و سرکوب عملیات‌‌های شهادت‌طلبانه فلسطینیان در شهرهای اصلی سرزمین‌‌های اشغالی طی سال‌‌های دهه نود قرن بیست.

تیپ گولانی؛ وحشی‌ترین نیروهای ارتش اسرائیل در راه کمک به داعش + تصاویر

گولانی یعنی اسرائیلی

تیپ شماره یک ارتش رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۱ میلادی رکوردار جذب نیرو بود (بدون تردید این امر بیانگر روحیه خشن و کینه‌توزانه حاکم بر جامعه صهیونیستی و به ویژه جوانان این رژیم است). براساس آمارهای موجود از میان جوانان صهیونیستی که برای خدمت در ارتش رژیم صهیونیستی در آن سال نام نویسی کرده بودند، ۴۸٫۹ درصد خواهان خدمت در تیپ گولانی بودند.

 فرماندهی گردان‌های این تیپ از جمله رویاهای تمام فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی است، اگرچه بیم و هراس بسیاری از این تیپ به خاطر سخت‌گیری‌هایی که در آن می‌شود، وجود دارد.

تیپ گولانی؛ وحشی‌ترین نیروهای ارتش اسرائیل در راه کمک به داعش + تصاویر

بخش‌های تشکیل‌دهنده تیپ گولانی

تیپ گولانی متشکل از ۵ گردان است

گردان باراک

گردان جدعون

گردان المتسللین

گردان الجوز

گردان شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات

تیپ گولانی؛ وحشی‌ترین نیروهای ارتش اسرائیل در راه کمک به داعش + تصاویر

روحیه خصمانه و جنگنده حاکم بر تیپ گولانی

بر کسی پوشیده نیست که از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های تیپ گولانی روحیه وحشیانه‌ای است که بر این تیپ حاکم است، به گونه‌ای که حتی در مواردی انتقاد و اعتراض بسیاری از رسانه‌های صهیونیستی را نسبت به عملکرد این تیپ و رفتار عناصر آن و بازتاب‌‌های اجتماعی این برخوردها را به دنبال داشته است.

اما در خصوص آموزش‌ها و تمرین‌های ویژه تیپ گولانی باید گفت که آنها مسافت‌های طولانی را راهپیمایی می‌کنند و این یکی از مهم‌ترین تمرین‌‌های افراد این تیپ است، به گونه‌ای که در برخی از موارد راهپیمایی آنها به ۷۰ کیلومتر هم می‌رسد. هنگامی‌ که از فرماندهان این تیپ درباره دلیل این راهپیمایی‌‌های طولانی در آموزش‌‌ها سوال شد، فرمانده یکی از گردان‌های تیپ گولانی گفت:

برای اینکه هر سرباز بداند که پس از طی مسیر ۷۰ کیلومتر باز هم می‌تواند، پیاده‌روی کند و به پیش برود. این یک اصل در تیپ گولانی است که هر کس نتواند مسیر طولانی و سختی را طی کند، به یک جنگجوی زبده و نیرومند تبدیل نخواهد شد و هر کس باید اینقدر این کار را انجام دهد تا موفق به این امر شود.

تیپ گولانی؛ وحشی‌ترین نیروهای ارتش اسرائیل در راه کمک به تکفیری‌ها + تصاویر

از حیث تجهیزات نظامی باید گفت که تیپ گولانی از جمله مجهزترین تیپ ‌های ارتش رژیم صهیونیستی است که یکی از مهم‌ترین دلایل آن، به دلیل ماموریت‌‌های خاص آن است و به همین دلیل تنها تیپی در ارتش رژیم صهیونیستی است که تاکنون مدرن‌‌ترین زره‌پوش‌‌های جنگی دنیا را در اختیار دارد.

گولانی؛ افسانه‌ای که در جنگ ۳۳ روزه بر باد رفت

هنگامی که در جریان جنگ ۳۳ روزه ارتش اسرائیل با بن‌بست نفوذ به داخل لبنان مواجه شد، از این تیپ کمک گرفت و چند گردان آن راهی مرزهای شمالی فلسطین اشغالی شدند. نظامیان متکبر این تیپ هنگامی که به سمت خاک لبنان حرکت می‌کردند، در برابر دوربین‌های تلویزیونی به گونه‌ای حرکت می‌کردند که گویی تا ساعتی دیگر سرنوشت جنگ به دست آنها رقم خواهد خورد. اما تنها ساعتی صبر نشان داد تا صدای گریه این نخبه‌های نظامی و نحوه بازگشت آنها از منطقه جنگی چگونه رقم خورد.

تیپ گولانی؛ وحشی‌ترین نیروهای ارتش اسرائیل در راه کمک به داعش + تصاویر

آنچه دوربین‌های تلویزیونی آن روزها نشان دادند از هم پاشیدن سازمان رزم این تیپ کارکشته اسرائیلی در برابر رزمندگان لبنانی بود. این تیپ در نبردهای سنگین با نیروهای مقاومت در چند منطقه مرزی از جمله مرکبا، عیتاالشعب، مارون الراس، بنت جبیل و الطیبه جنگید و در تمام این مناطق متحمل شکست شد. نبرد سنگین رزمندگان مقاومت با این نظامیان در آن روزها باعث اعتراف فرماندهان نظامی این تیپ به قدرت جنگی حزب‌الله شد.

تیپ گولانی؛ وحشی‌ترین نیروهای ارتش اسرائیل در راه کمک به تکفیری‌ها + تصاویر

یوئاف مرداخای از فرماندهان تیپ گولانی گفت: باید اعتراف کنم که نیروهای حزب‌الله قهرمانانه می‌جنگند و از هیچ چیز نمی‌ترسند. نیروهای حزب‌الله در روستای مرکبا در بخش غربی مرز جنوب لبنان نبردی شجاعانه به نمایش گذاشتند و با مهارت جنگیدند. البته این تمام ماجرا نبود، هنگامی که نیروهای تیپ گولانی با حمایت تانک‌ها و آتش توپخانه و حمایت هوایی برای تصرف بنت جبیل حرکت کردند، روزهای سختی را در پیش داشتند. در نبرد بنت جبیل ۳۵ تن از این نظامیان کشته و ده‌ها تن از آنها زخمی شدند. گردانی که عازم نبرد در این منطقه بود به گفته شاهدان عینی تنها با چند ده تن رزمنده لبنانی مواجه شد. این تیپ سه بار تلاش کرد تا شهر بنت جبیل را که به گفته آنها پایتخت حزب‌الله بود، تصرف کند، اما هر بار که دست به حمله می‌زد چاره‌ای جز عقب‌نشینی و فرار از مهلکه نداشت. به گفته برخی از فرماندهان این تیپ ضرباتی که در جنگ ۳۳ روزه بر پیکر آنها وارد شد هنوز هم بازسازی نشده است.