چیزی که مشخص است این است که ایران به روند توافق پیابند بوده است و اکنون می توان امیداور بود که در توافقات بهتر، این موضوع ادامه یابد. ت

وب سایت تبلت مگزین در گزارشی با عنوان “تله ترامپ برای توافق ایران، مذاکرات دوباره در مقابل فشار” نوشت: باید موضواعات چین و روسیه را کنار بگذاریم زیرا همچنان بزرگ ترین بلیط آمریکا در مسائل خارجی، توافق ایران است.

این مجله نیویورکی نوشت: ترامپ قول داده است که تا در اولین روز ورود خود به کاخ سفید، توافق برجام را پاره خواهد کرد، اما باید گفت چنین اتفاقی نخواهد افتاد و گفتنی است آمریکا برای اجرای بسیاری از سیاست های خود به آن محتاج است. در حال حاضر نیز تحلیل های بسیار زیادی در مورد اینکه ترامپ با توافق برجام چه برخوردی خواهد داشت، وجود دارد.

تبلت مگزین افزود: اکنون دو راه وجود دارد یک اینکه  همچنان فشار ها برای ادامه یافتن توافق گذشته ادامه پیدا کند و به همراه آن تحریم های جدیدی نیز علیه ایران اعمال شود و دیگری این است که در مورد یک توافق بد مذاکرات مجددا انجام شود. آقای ریچار نیفو یک تحلیل گر و متخصص تحریم های دولت اوباما علیه ایران در سخنانی گفته است که مذاکرات مجدد در مورد برجام، تا حدودی غیر ممکن است زیرا ما نمی توانیم شرایطی ایجاد کنیم که ایرانی ها دوباره بر سر میز مذاکرات حاضر شوند. برخی نیز بر این باورند که فشار به ایران یک راه خوب بوده و هست زیرا همین فشارها موجب شده است که ایران توافق هسته ای را امضا کند.

این مجله آمریکایی افزود: برخی دیگر از تحلیل گران بر این باورند که الان زمان تغییر مواضع آمریکا در قبال ایران است. در زمانی که ایران موشک های بالستیک خود را آزمایش کرد، واشنگتن نباید برای تحریم ایران سه ماه منتظر می ماند. برخی دیگر از تحلیل گران نیز بر این باورند که نمی توان در کنار افزایش فشار ها به ایران، مذاکرات جدیدی را ادامه داد و آمریکا نیز در کنار ادامه یافتن فشار ها باید طوری رفتار کند که ایران نیز از پای میز مذاکرات بلند نشده و تا حدی از آمریکا خشنود هم باشد.

مگزین تبلت افزود: اکنون مشکل اصلی با توافق هسته ای ایران، هرگز آقای اوباما و یا بد بودن مذاکرات آنها با ایران نبوده است و اینکه شاید فرد دیگری می توانست مذاکره بهتری را انجام دهد، نبوده است. اوباما به این باور رسیده بود که راهی برای نهایی شدن مذاکرات به جز دادن ۷۰۰ میلیون دلار در ماه به ایران نیست. اوباما خواهان این است که هر طور شده ایران بر سر میز مذاکره حاضر شود. تنها این مورد که باید مذاکرات با ایران مجددا انجام شود، در کمپین آقای ترامپ مطرح شده است. ترامپ در سخنرانی ها خود هم خواستار تحریم ایران بود و هم قول می داد که مذاکرات ادامه یابد. به نظر می رسد که ترامپ به دنبال این است که ایران به میز مذاکره برگردد و آمریکا توافق بهتری را با تهران به امضا برساند.

این مجله آمریکایی افزود: چیزی که مشخص است این است که ایران به روند توافق پایبند بوده است و می توان امیداور بود که در توافقات بهتر، این موضوع ادامه یابد. تحلیل گران زیادی بر این باورند که در حال حاضر برای ایران کار بسیار دشواری شده است که بخواهد برنامه سلاح اتمی خود را دنبال کند. بسیاری از نظارت ها و همچنین کند شدن برنامه هسته ای و مجازات سنگین در برابر برهم زدن توافق،چیزهایی هستند که در نظر ایران کم نمی باشد.

تبلت مگزین افزود: البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که ادامه دادن سیاست اوباما برای رسیدن به یک توافق بهتر با ایران، منجر به خروج آمریکا از خاورمیانه شده و ایران قدرت و مشروعیت بیشتری را در خاورمیانه کسب خواهد کرد. مذاکرات مجدد همچنین موجب می شود که تهران تجارت ها و تبادلات مالی خود را با اروپا هم سامان بخشد. به هر حال باید پذیرفت که دولت اوباما راهی را انتخاب کرد که برون رفت آن برای رئیس جمهور جدید آمریکا بسیار سخت است. بسیاری نیز بر این باورند که ترامپ نمی تواند هم سیاست افزایش فشار به ایران و هم مذاکرات مجدد را با تهران در یک زمان جلو ببرد./ جام نیوز