این امر به خاطر کاهش فشار ها به خاطر تحریم ها علیه ایران بوده است و این یک اقدام برای انجام توافق هسته ای از سوی مقامات آمریکایی بوده است.

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست به نقل روزنامه واشنگتن پست: دو مقام آمریکایی در گزارشی در روز جمعه اعلام کردند که دولت ایران از سال ۲۰۱۳ تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد دلار وجه نقد یا طلا دریافت کرده است. این امر به خاطر کاهش فشار ها به خاطر تحریم ها علیه ایران بوده است و این یک اقدام برای انجام توافق هسته ای از سوی مقامات آمریکایی بوده است.

این روزنامه آمریکایی افزود: به طور کلی باید گفت تا انجام و نهایی شدن توافق برجام، ایران ۱٫۴ میلیارد دلار دریافت کرده است. جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ در توافقی به نامه برجام که در ژولای سال ۲۰۱۵ به امضا رساندند، مقرر کردند غرب از تحریم های ایران بکاهد و ایران نیز فعالیت های هسته ای خود بکاهد.

این دو مقام آمریکایی همچنین افزود: : از سال ۲۰۱۳ تا پس از اجرایی شدن برجام بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار به شکل پول نقد یا ذخایر طلا در اختیار ایران قرار گرفت. این حجم از دارایی‌های واگذار شده به ایران در نتیجه رفع تحریم‌ها آزاد شده‌اند؛ اما مخالفان دولت “باراک اوباما”، رئیس جمهور آمریکا، معتقدند واشنگتن حتی پیش از امضای این توافق نیز به تهران پول پرداخت کرده بود.

اما منتقدان اوباما مدعی شدند در فاصله زمانی امضای توافق هسته‌ای تا اجرایی شدن برجام، ۱٫۴ میلیارد دلار به ایران پرداخت شد که هیچگاه گزارش آن در رسانه‌های عمومی انتشار نیافت.

ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ ، توافق هسته‌ای را در ژوئیه ۲۰۱۵ به امضا رساندند. این توافق تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از ژانویه ۲۰۱۶ رسما اجرایی شد.

این روزنامه در ادامه مدعی شد: به لطف توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ایران، بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌ها و املاک ایران در آمریکا و اروپا رفع توقیف شدند. علاوه بر آن، پس از اجرایی شدن برجام ایران ۱۰ میلیارد دلار پول نقد به دست آورد که هنوز به دلیل برخی محدودیت‌های مالی آن را از حساب خارج نکرده است. لغو تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران نیز موجب شد، فروش نفت این کشور به طرز چشمگیری افزایش یابد.

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نیز نوشت: این در حالی است که نخست وزیر نتانیاهو انتقادات زیادی را به روند توافق هسته ای ایران داشت و بر این باور بود که این توافق یک توافق بد است. وی همچنین مدعی این بود که این توافق نمی تواند ایران را در انجام بسیاری از برنامه های خود متوقف کند.

منبع: جام نیوز