آیت الله محسن مجتهد شبستری در همایش پیشگامان بصیرت  ۹ دی را سالروز تجلی بصیرت و میثاق بصیرت خواند و عنوان کرد: خداوند در سوره یونس می‌‌فرماید این روش من است که شما را به راه حق دعوت می‌‌کنم اما نه به تبعیت کورکورانه بلکه بر اساس منطق و بصیرت شما را به توحید و خداشناسی دعوت می‌نمایم.

وی ادامه داد: مفسرین نیز بصیرت را بینش قلبی می‌‌دانند و امام صادق(ع) می‌‌فرماید آدم نابینا کسی نیست که چشم ظاهری را از دست بدهد بلکه کسی است که بینش قلبی را از دست داده باشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه دامنه بصیرت گسترده است و شامل بصیرت دینی سیاسی اجتماعی اقتصادی و غیره می‌شود، اظهار داشت: دشمن شناسی و فهم راه‌‌های مقابله با دشمن نیز مستلزم بصیرت است؛ اگر روز ۹ دی به عنوان روز بصیرت نام گذاری شد به این دلیل بود که در سال ۸۸ حوادثی پیش آمد که زحمات انقلابیون داشت پایمال می‌‌شد و استکبار جهانی جریانی که از سال‌های پیش طراحی شده بود را پیاده می‌کرد.

وی خاطرنشان ساخت: آنها از سال‌‌ها پیش در پی راهکاری برای از بین بردن انقلاب اسلامی بودند و کلیدواژه‌‌ای با اصطلاح نافرمانی مدنی را نیز طرح کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اعلام اینکه در انتخابات ۸۸ با طرح ادعای تقلب، رویه براندازی انقلاب را در پیش گرفته بودند، توضیح داد: فریب خوردگان نیز از راه قانونی ورود نکردند و چند ماه کشور را دچار آشوب نمودند، شعارهای نه غزه نه لبنان سر دادند، تصاویر امام و رهبر را پاره کردند و در نهایت در روز عاشورا با سوت و کف، پرچم امام حسین را آتش زدند.

آیت الله شبستری با تاکید بر اینکه امام حسین(ع)، مذهب و ولایت ماندگارند و نمی‌شود اینها را از بین برد، اذعان کرد: فتنه ۸۸ بعد از جنگ تحمیلی خطرناک‌ترین توطئه برای براندازی نظام بود.

نماینده ولی فقیه در استان تاکید داشت: بصیرت فقط به برگزاری بزرگداشت نیست بلکه باید حواسمان به نقشه‌‌های دشمن باشد و آمادگی مقابله با آن را داشته باشیم.

وی در پایان اظهار کرد: رهبر در درس خارج از فقه، قدرت ملی را مطرح کردند و با قدرت ملی است که مسایل و مشکلان ما حل می‌‌شود؛ مشکلات ما در ژنو و لوزان و امثال آن حل نمی‌‌شود مشکلات ما در داخل کشور حل می‌‌شود.

حجت الاسلام حاجی صادقی جانشین مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز  در همایش پیشگامان بصیرت در تبریز با بیان اینکه نهم دی اعجاز الهی به دست امت اسلامی بود که آتش دشمنان علیه انقلاب اسلامی را مهار و تهدید آن را به فرصت تبدیل کرد، اظهار داشت: شایسته است هم حوزه‌‌ها و هم دانشگاه‌‌ها در مورد ۹ دی کار علمی و تحقیقی انجام بدهند و به ویژگی‌‌ها و چگونگی شکل گیری ۹ دی بپردازند.

وی ادامه داد: نه دی صف آرایی انقلاب اسلامی در برابر استکبار بود و اقتدار انقلاب را به جبهه استکبار نشان داد؛ این روز فراجناحی و جبهه انقلاب بود که مردم میثاق با ولایت و خشم مقدس خود را در برابر استکبار به رخ کشیدند.

جانشین مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ۹ دی برای مسئولین نظام، مردم و دشمنان پیام‌هایی داشت، عنوان کرد: از جمله نکات قابل توجه نه دی خنثی کردن و از بین بردن فتنه‌‌ای بود که ۱۰ سال طراحی و ۲۰۰ روز عملیاتی کردنش طول کشیده بود؛ ما اسناد فراوانی داریم که نشان می‌دهد فتنه از سال‌‌ها قبل طراحی شده بود.

ین مقام مسئول در تشریح نقشه‌های جدید دشمنان نظام، گفت: آمریکایی‌ها عنوان می‌کنند در سال ۸۸ مردم ارزش‌‌ها و گرایش‌‌هایشان عوض نشده بود و برای فتنه‌‌های بعدی باید باورها و اعتقادات‌شان را تغییر بدهیم؛ تا این مردم مصداق منکم من یرید الآخره باشند، فتنه جواب نمی‌‌دهد؛ آنان می‌گویند اگر بتوانید روحیه جهادی مردم را به روحیه دنیا گرایی برسانید این مردم در فتنه‌‌ها نمی‌‌ایستند.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها گفتند باید عاشورای احساسی را القا کرد و جلوی عاشورای حماسی ایستاد؛ آنها فتنه دهه ۹۰ را طراحی کرده‌‌اند و آن هم فتنه بزرگ نفوذ است؛ آن هم نه نفوذ افراد؛ هرچند نفوذ افراد خطرناک است اما به تعبیر شهید مطهری خطرنا‌‌ک تر از آن نفوذ فکری و فرهنگی است.

جانشین مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان داشت: دشمن می‌‌گوید امت بی ولایت خطر ندارد و در سال ۱۳۵۳ رهبر فرمودند امت بی ولایت حیات ندارد؛ اینها اقرار دشمن ماست اما راست هم می‌گویند، وگرنه حکومت امام علی هم بدون حمایت مردم پنج سال بیشتر دوام نیاورد.

گفتنی است؛ در پایان این همایش از تمبر یاد بود ۹ دی رونمایی شد.