در شرایطی که عادت داشته ایم در سالهای گذشته همواره تراکتور سازی را در رقابت برای قهرمانی و یا کسب سهمیه آسیا ببینیم اما این فصل با یک تصمیم اشتباه سرخهای تبریزی برای بقا در لیگ می جنگند

بر کسی پوشیده نیست که از زمان اضافه شدن مربی ترکیه ای به نیمکت تراکتور، بازی تیم چشم نواز تر و منظم تر شده و سرعت پاسکاری تیم هم افزایش پیدا کرده است.

تراکتوری ها موقعیتهای گلزنی پرشماری روی دروازه حریفان ایجاد می کنند اما مشکل اینجاست که نمی توانند از آنها استفاده کنند و در طرف دیگر هم به راحتی دروازه اشان باز می شود.

سرخهای تبریز در هفته های اخیر حتی پنالتی ها را هم نتوانسته اند گل کنند. ایرانپوریانی که بهترین عملکرد را در ضربات پنالتی در بین بازیکنان لیگ برتر داشته در جام حذفی پنالتی از دست داد و موجبات حذف تراکتور را فراهم آورد، پس از اینکه مهدی پور هم نتوانست پنالتیش در بازی های لیگ قهرمانان را گل کند این بار وظیفه پنالتی زنی بر دوش کاپیتان کهنه کار تراکتوری ها گذاشته شد که او هم نتوانست پنالتیش را گل کند.

 اینکه تراکتوری ها نمی توانند از فرصتهای صد در صدی هم استفاده کنند به عدم آمادگی ذهنی و روحی تیم و استرس بازیکنان بر می گردد اما خریدهای اشتباه در نیم فصل به نظر در به وجود آمدن این شرایط بی تاثیر نیست.

علاوه بر جوانان اضافه شده به ترکیب تراکتور که عملکرد بدی هم نداشته اند، تراکتوری ها برا تقویت خط حمله و خط دفاعی دو بازیکن خارجی با نظر ساغلام به خدمت گرفت. این بازیکنان قرار بود از لحاظ تاکتیکی و روحی تیم را تقویت کنند اما به نظر پاشنه آشیل تراکتورسازی در این هفته ها تبدیل شده اند.

مدافع خارجی که در اولین بازی خود دو پاس گل به حریف داد و سلیمان کرپیچ بلند قامت هم هیچ توفیقی در خط حمله نداشت تا مشکلات تراکتور سازی بیشتر شود.

مربی ترک تبار تراکتورسازی اما درباره جذب این بازیکنان خارجی بهانه نیمفصل و بد موقع بودن برا خرید بازیکن را آورد. ساغلام گفت؛ “در این موقع فصل نمی توان بازیکن با کیفیت بالا را به خدمت گرفت”
این صحبتهای ساغلام را بیشتر باید به عنوان یک بهانه جویی در نظر گرفت، چرا که استقلال در همین موقع فصل تیام را به خدمت گرفت که بهترین عملکرد را در این تیم داشته است.

اشتباه ساغلام در خرید بازیکنان جدید خارجی علاوه بر اینکه شرایط تراکتور سازی در این فصل را سخت تر کرد شاید پس لرزه های این خریدها در فصول بعدی هم برای تراکتور دردسر ساز شود، فراموش نکنیم تراکتور سازی به خاطر بدهی از بابت بازیکنانی که نصفه و نیمه در تیم بازی کردند، از نقل و انتقالات محروم شد و به زحمت افتاد.

در ایامی که مدیران تراکتور سازی در ترکیه به دنبال یک مربی ترکتبار به هر قیمتی بودند هم گفته شد که باید بیش از آن که به فکر ملیت باشیم باید در فکر جذب مربی که به درد تیم بخورد باشیم.

آبی های تهران شفر را از آلمان آوردند و استقلال قعر نشین را به رده دوم رساند و تراکتوری ها هم به دنبال یک مربی ترکیه ای رفتند و ساغلام را در نتیجه به تیم آوردند که اکنون تراکتور همیشه مدعی تنها  ۳ امتیاز با منطقه سقوط به لیگ یک فاصله دارد و آسیا را هم با بدترین نتیجه ممکن از دست داده است.

اکنون چهار هفته به پایان لیگ باقیست و تلاش تراکتور با ساغلام برای ماندن در لیگ است نه فتح جام و سمیه آسیایی.